Gelişmekte olan ülkenin gelişemeyen insanı

21 Mayıs 2017

Bilmem kaç yüz bin liraya aldığı arabasındaki sinyal kolunu kullanmaktan aciz, trafiğe insan avlamaya çıkan adama en lüks malzemelerle donatılmış, şehrin içinde ama şehirden uzak battal boy bir rezidans sunuyorsun, sunma! Hayatında eksik olan her şeyi mutluluk sanan, tek amacı para kazanmak tek korkusu da para kaybetmek olan bu insanları kira öder gibi ev sahibi yapıyorsun, yapma!

Devamını oku ›

İzledim: Doktor Jivago

17 Mayıs 2017

1917 Ekim Devrimi döneminde yaşayan bir doktor ve şair olan Yury Jivago, devrim atmosferinde büyük bunalımlar yaşamaktadır. Savaşın acımazlığının yanında ideallerini ve doğru bildiği birçok şeyi kaybeden Jivago, evliliği konusunda da büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Karısının kendisine duyduğu aşka karşılık veremeyen çaresiz adam, devrim öncülerinden birinin karısına âşık olmuştur. Yasak aşkı ve evliliği arasında sıkışıp kalan Jivago, sadakat ve tutkularını kontrol altında tutamamaktadır. Rusya'nın geçirdiği değişim ve dönüşüm evresini Doktor Jivago karakteri üzerinden anlatan film, 5 dalda Oscar ödülü kazanmış.

Devamını oku ›

III. Vlad nâm-ı diğer Kazıklı Voyvoda

12 Mayıs 2017

Osmanlılar tarafından Kazıklı Voyvoda, kendi milleti Ulahlar tarafından cellât anlamına gelen Tepeş, Macarlar tarafından ise şeytan anlamına gelen Drakul olarak adlandırılan III. Vlad, kardeşi Radul ile birlikte 1442 yılında Eflak tarafından Osmanlılar'a rehin verilmişti. Osmanlılar'a rehin verildiğinde on iki yaşında olan Vlad, Saray-ı Cedid-i Amire'de tutuluyordu. Burada Şehzade Mehmed (II. Mehmed) ile birlikte Molla Gürani'nin derslerine katıldı.

Devamını oku ›

İzledim: Schindler'in Listesi

08 Mayıs 2017

Film, II. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında geçiyor. Girişimci bir Alman olan Oskar Schindler, savaşın başlarında Polonya'da bir Yahudi'den satın aldığı fabrikada yine Yahudi işçileri çalıştırarak elde ettiği servet ile 1200 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan film, başarılı yönetmen Steven Spielberg'in en önemli yapıtları arasında yer alıyor. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar'a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmış.

Devamını oku ›

Mizah çözümlemesi

05 Mayıs 2017

"Gaz kaçağını çakmakla kontrol eden bu millete, mizahı öğretecek değiliz!" şeklinde bir giriş yapmak isterdim fakat ne ben bir politikacıyım ne de bu bir balkon konuşması metni. Yurdum insanının en iyi yapabildiği şeylerden biri kuşkusuz mizah. İzahı olmayanı mizaha eviren, sevincini de üzüntüsünü de mizahla harmanlayıp, afiyetle tüketen seçilmiş kişileriz biz!

Devamını oku ›

‹ ÖncekiSonraki ›