Sinema ve gerçeklik

16 Temmuz 2017

Sinema, insanoğlunun kendini geliştirmesi sonucu ortaya çıkmış “yapay" bir gerçekliktir. Gerçeklik ise insanlığın yaradılışından bu yana değiştirilememiş tek olgudur. İnsan; zihninde canlandırdığını bir şeye, zamanla da bir yere aktarma eğilimi içinde olmuştur. Yaradılışından bu yana sürekli olarak doğayı gözlemlemiş ve mağara çizimleriyle zihnindekini, temin ettiği her şey ile herkese aktarmaya çalışmıştır. Bu bir anlamda sanatın, sinemaya gebe kaldığının ilk belirtisi olmuştur. Ardından gözüyle gördüğünü birebir aktarmak isteyen insanoğlu bu isteğini de yerine getirmiş ve sonu “gerçeklik" ile bitecek olan bu maceraya atılmıştır. Fotoğrafın icadıyla zihnindekilerin aktarımı sırasında yaşadığı eksikliği, gözüyle gördüğünün aktarımına eksiksiz olarak devretmiştir. Fotoğrafın sadece anlık görüntü elde etmesi, insanın yarattığı gerçeklik olgusu ve kurgusuna uymamış, yeni arayışlar içerisine girmiştir. Sürekli kendini ve gerçekliği geliştiren insanoğlu, tek bir kare fotoğrafı art arda kareler haline getirmiş ve bunun sonucunda; sanat, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmiştir.

Devamını oku ›

İnternet hukukunda yer sağlayıcı kavramı

05 Haziran 2017

5651 sayılı kanunun 2. maddesine göre yer sağlayıcı hizmet ve içeriklerin barınması için sistem sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bu durumda içerikleri yayınlayan siteler kanunda yer sağlayıcı olarak kabul edilir. İnternet hukuku, günümüzde devamlı olarak kullanılan internet hizmeti için kullanıcıların belirli haklara sahip olmalarını sağlamaktadır.

Devamını oku ›

İnternet hukukunda içerik sağlayıcı kavramı

04 Haziran 2017

5651 sayılı kanunun 2. maddesinde yer alan içerik sağlayıcı, internet üzerinden kullanıcılara sunulacak olan her türlü içerik ve verinin üretilmesi veya değiştirilmesini sağlayacak olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Özellikle makale, görsel veya haber gibi içeriklerin üretilmesini sağlayan kişilerdir. Sosyal medya kanalları üzerinden yapılan gönderiler, paylaşımlar, yorumlar ve daha fazlası bu kanun kapsamında incelenmektedir.

Devamını oku ›

İnsan, inanç ve din yorumu

01 Haziran 2017

İnsan, inanç duygusuyla yaratılan tek varlıktır. Yaradılışından bu yana gerçek kudret sahibine yönelme eğilimi içinde olmuştur. Her ne kadar, akıl ve yetenekleriyle yaşadığı çevrede otoriter bir yapı kurmuş olsa da kendi gücünü aşan bir şeyle karşılaştığı zaman aciz duruma düşer. Sonsuzluğun sahibi, ilmin başlangıç noktası "tek" güç sahibi yaratıcısı onu bu durumdan kurtarabilir ancak.

Devamını oku ›

El-Cezerî kimdir?

29 Mayıs 2017

Otomatik aletleri ilk defa yapan, sibernetiğin kurucusu Müslüman ve Türk âlim. Asıl ismi, Bedîüzzaman Ebü'l-Izz bin İsmâil bin Rezzâz el-Cezerî'dir. Dicle ile Fırat arasında bulunan Cezîre -bugünkü Cizre- bölgesinde doğduğu için Cezerî nisbetiyle meşhur olmuştur. Doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1136-1206 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Artuklu Türklerindendir. Doğu Anadolu'da İslam medeniyetinin ileri olduğu, imar ve ilim işlerinin örnek derecede yürütüldüğü Artukoğulları sarayında, ilmî çalışmalarına devam etmiştir. Yaptığı aletler, aradan asırlar geçmiş olmasına rağmen merakla incelenmekte ve bu ilme yaptığı hizmetler takdir edilmektedir.

Devamını oku ›

‹ ÖncekiSonraki ›