Bitcoin nedir?

29 Ağustos 2017

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli şahıs tarafından deneysel olarak başlatılan ve 2009 yılının başlarında işlevsel hâle getirilen bir projedir. Bitcoin, herhangi bir resmî kuruluşa bağlı olmayan, ancak birçok ülkenin para birimiyle alınabilen ve satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmete, aracı kuruma gerek duymadan transferi yapılabilen dijital para birimidir. Bitcoin'in sahibi ve sınırları yoktur, kayıt altında tutulamaz, dolayısıyla da vergilendirilemez. Kullanım alanı konusunda da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Günümüzde birçok yerli ve yabancı işletme Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro'ya almaşık olarak tanıtılan Bitcoin'in sembolü ฿, kısaltma ismi ise BTC'dir.

Şu anda birçok kişinin Bitcoin'i mevcut para birimlerinin geleceği olarak gördüğü yadsınamaz bir gerçek. Fiziksel paraların tedavülden kalkıp dijital para birimlerine geçeceğimizi iddia edenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Fakat bunun yanında dijital para birimlerine tam anlamıyla geçiş için henüz erken olduğunu düşünenleri de görmezden gelmek imkansız. Bilim kurgu filmlerinden fırlayıp hayatımıza sinsice giren bu sanal para biriminin, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz koşullarında mümkün görünmüyor. Hatta Bitcoin'in iyi kurgulanmış bir senaryodan ibaret olduğunu söyleyenler bile mevcut. Queensland Üniversitesi'nden Profesör John Quiggin gibi.

Bitcoin'in ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Zira dünyanın birçok ülkesinde bireysel anlamda kullanıldığı gibi resmî olarak devletler tarafından da itibar görmeye başladığını belirtmek gerekiyor. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin'i bir tür hesap birimi olarak gördüklerini açıkladı. Hatta İran'ın, kendisine yönelik uygulanan yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı söyleniyor.