İnternet hukukunda yer sağlayıcı kavramı

05 Haziran 2017

5651 sayılı kanunun 2. maddesine göre yer sağlayıcı hizmet ve içeriklerin barınması için sistem sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bu durumda içerikleri yayınlayan siteler kanunda yer sağlayıcı olarak kabul edilir. İnternet hukuku, günümüzde devamlı olarak kullanılan internet hizmeti için kullanıcıların belirli haklara sahip olmalarını sağlamaktadır.

İnternet üzerinden yapılan paylaşımlarda internet hukukuna göre yer sağlayıcı sorumlulukları içerisinde içeriklerin kontrol edilmesi ve hukuka aykırı herhangi bir durum söz konusu olup olmadığının araştırılması ile sorumlu değildir. Yer sağlayıcı, sağlamış olduğu barınma hizmetindeki içeriklerden sorumlu tutulmamaktadır. Olağanüstü bir durum olması hâlinde yer sağlayıcının bu durumu resmî alanlara ileterek, yer sağlamış olduğu içeriği ya da veriyi yayından çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Yer sağlayıcının ayrıca herhangi bir uyuşmazlık oluşabileceğinden dolayı yer sağlamış olduğu içerikleri ve verileri, yönetmeliğe göre en az altı ay, en fazla iki yıl süreyle saklama yükümlülüğü bulunmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan taleplerde yer sağlayıcı, talep edilen bilgileri teslim etmekle veya tedbirleri almakla da sorumludur. Yer sağlayıcı, talep edilen bilgileri bakanlığa teslim etmemesi veya gerekli tedbirleri almaması durumunda para cezası ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle, oluşabilecek her türlü durumda yapılan taleplere karşılık verilmesi gerekir.

Günlük hayatta sürekli olarak kullanılan internet hizmeti için belirlenmiş olan internet hukuku çerçevesinde bu yönetmeliğe göre hareket edilmesi, herhangi bir sorun yaşamadan yer sağlayıcı olarak hizmet verilmesini sağlamaktadır.

Bağlantılı makale: İnternet hukukunda içerik sağlayıcı kavramı