Mizah çözümlemesi

05 Mayıs 2017

Yurdum insanının en iyi yapabildiği şeylerden biri kuşkusuz mizah. İzahı olmayanı mizaha eviren, sevincini de üzüntüsünü de mizahla harmanlayıp, afiyetle tüketen seçilmiş kişileriz biz!

Mizah, konulara farklı açılardan bakarak, bizleri bazen güldüren bazen düşündüren bazen de bir fikri anlatmak ya da eleştirmek için kullanılan bir "sanat" dalıdır. Mizahın insanı sadece gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatı olmadığını; mizah eserlerinin aynı zamanda, belli fikirleri ifade etmek için üretildiğini ve toplumu aydınlattığını es geçmemekte fayda var.

Eski çağlarda, yönetim biçimlerini eleştirmek için kullanılan mizah, günümüzde çeşitlilik kazanmış ve her alana yayılmıştır. Günlük hayatta olmazsa olmazımız olan mizah, siyaset ve ekonomide de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hayatta; savaş, ölüm, hastalık gibi çok ciddi algılanan konuların hiciv ile ele alınması ise "kara mizah" kavramını doğurmuştur. İnsanı acı acı gülümseten ve düşündüren bir alaydır bu. "Gülerim ağlanacak hâlime" misali. Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Postacı gibi filmler ile toplumsal olaylar, seyircisine aile boyu kahkahalar attırarak anlatılmıştır. Bu filmlerin birçok sahnesini hâlâ anımsadığınızı fark ettiniz değil mi? Mizah yer eder, unutulmaz. Güldürür, düşündürür...