Yüksek kibir alçak fikir

05 Aralık 2018

İnsan nedir? İnsan, mensup ya da sahip olduğunu yüceltme eğilimi içerisindeki tek varlıktır ve bu yaptığından öylesine haz alır ki karşısındaki en sevdiği kişi dahi olsa görmezden gelebilir. Kendini öven veya karşı taraftan övgü bekleyen, yaşamını bu minvalde sürdüren tek canlı sanıyorum ki biz insanlarız! Üstelik bu büyük yanılgının içerisindeyken bile aptal olmadığımızı iddia edebilecek kadar da donanımlıyız. Elbette, bu durumu tek bir sebebe bağlamak pek de akıl kârı değil. Biz bunlara kafa yorarken; bilim, görevini yerine getirmiş, bu insanları sınıflandırmış ve hastalıklarına isim vermiş: Narsisizm, nam-ı diğer özseverlik. Kabaca kişilik bozukluğu da diyebiliriz. Narsisist kişilik bozukluğuna sahip insanlar, fikirlerini dayatamadığı insanlara karşı psikolojik şiddeti kullanmaktan çekinmezler. Hatta bu durumu daha da ileri taşıyıp fiziksel şiddeti dahi meşru görebilirler. Maddî veya manevî kazançları söz konusu olduğunda ise “tutmayın küçük enişteyi"...

Devamını oku ›

Gemilerde her pazartesi kuru fasulye yeme geleneği

02 Ocak 2018

Gemilerde pazartesi günleri kuru fasulye yenmesi ananesinin temeli, sivil bahriyeye dayanmaktadır. Geçmişte, gerek ticaret gemileri, gerekse harp gemileri tarafından günler ya da haftalar süren seyirler yapılırdı. Bu uzun seyirler esnasında günlerin birbiri ardına geçmesi ve personelin takvim takibi yapamaması nedeniyle hafta başını bildirmek için pazar günleri kuru fasulye çıkarılırdı. Böylece gemi personeli yeni bir haftaya başlandığını öğrenirdi. Bu bahriye âdeti zamanla değişime uğramış ve günümüzde pazar gününün yerini pazartesi günü almıştır.

Devamını oku ›

Bu dünya kimin?

11 Kasım 2017

Şu, buna saldırıyor. Bu, şunu geri püskürtüyor. Vay efendim, bilmem nerede sular durulmuyor. Şurada operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Bu, orayı abluka altına alıyor. Şu, ona destek veriyor. Sonunda da o ülkenin çocukları yorganın altına girince her şeyden korunacağını sanıyor. Bu, şununla mutabakata varamıyor. Ali yazıyor Veli bozuyor. İki karpuz bir koltuğa sığmıyor. Bu ülkede insanlar kan ağlıyor. Şu ülkede obezite yaygınlaşıyor. Burada bombalar patlıyor. Şurada festivaller düzenleniyor. Bu, terör örgütlerine destek veriyor. Şu, dünya barışı için çalışıyor. Bu ülkede de insanlar, fincanların içinde geleceği arıyor! Ya sen?

Ubuntu üzerinde kullanılmayan paketleri silme

28 Ekim 2017

Sistemimize kurduğumuz yazılımları kullanmadığımız için veya başka sebeplerle kaldırma/silme ihtiyacı duyabiliyoruz. Birçok kullanıcı bu işlemi genellikle terminal (uçbirim) aracılığıyla “sudo apt remove paketismi.deb" komutuyla yapıyor. Fakat bu komut ile kaldırılan/silinen paketlerin yapılandırma dosyaları sistemimizden tamamen silinmiyor. Yapılandırma dosyalarının silinmemesinin başlıca sebebi ise daha önce kurduğumuz yazılımı tekrar kurduğumuzda önceki ayarlarımızın saklı tutularak bize sunulmasıdır. Zaman içerisinde sistemimizde biriken ve kullanılmayan yapılandırma dosyalarını kaldırmak/silmek için aşağıdaki adımları uygulamanızda fayda var.

Devamını oku ›

Yazılım ve programlama

10 Ağustos 2017

Bilgisayarları harekete geçiren programlara, yazılım (software) adı verilir. Komutlar ve üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştiren veriler bilgisayarın ana belleğinde saklanır. Bu tür komut dizileri yazma işlemine ise “kodlama" adı verilir. Bilgisayarlar, programlarca verilen komutları almadan hiçbir işlem yapamazlar. Programlama, bilgisayar tarafından çalıştırıldığı zaman istenilen sonucu üreten komut dizilerinin yazılmasına denir.

Devamını oku ›

‹ Önceki