Bitcoin nedir?

29 Ağustos 2017

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli şahıs tarafından deneysel olarak başlatılan ve 2009 yılının başlarında işlevsel hâle getirilen bir projedir. Bitcoin, herhangi bir resmî kuruluşa bağlı olmayan, ancak birçok ülkenin para birimiyle alınabilen ve satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmete, aracı kuruma gerek duymadan transferi yapılabilen dijital para birimidir. Bitcoin'in sahibi ve sınırları yoktur, kayıt altında tutulamaz, dolayısıyla da vergilendirilemez. Kullanım alanı konusunda da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Günümüzde birçok yerli ve yabancı işletme Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro'ya almaşık olarak tanıtılan Bitcoin'in sembolü ฿, kısaltma ismi ise BTC'dir.

Devamını oku ›

Yazılım ve programlama

10 Ağustos 2017

Bilgisayarları harekete geçiren programlara, yazılım (software) adı verilir. Komutlar ve üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştiren veriler bilgisayarın ana belleğinde saklanır. Bu tür komut dizileri yazma işlemine ise “kodlama" adı verilir. Bilgisayarlar, programlarca verilen komutları almadan hiçbir işlem yapamazlar. Programlama, bilgisayar tarafından çalıştırıldığı zaman istenilen sonucu üreten komut dizilerinin yazılmasına denir.

Devamını oku ›

Sinema ve gerçeklik

16 Temmuz 2017

Sinema, insanoğlunun kendini geliştirmesi sonucu ortaya çıkmış “yapay" bir gerçekliktir. Gerçeklik ise insanlığın yaradılışından bu yana değiştirilememiş tek olgudur. İnsan; zihninde canlandırdığını bir şeye, zamanla da bir yere aktarma eğilimi içinde olmuştur. Yaradılışından bu yana sürekli olarak doğayı gözlemlemiş ve mağara çizimleriyle zihnindekini, temin ettiği her şey ile herkese aktarmaya çalışmıştır. Bu bir anlamda sanatın, sinemaya gebe kaldığının ilk belirtisi olmuştur. Ardından gözüyle gördüğünü birebir aktarmak isteyen insanoğlu bu isteğini de yerine getirmiş ve sonu “gerçeklik" ile bitecek olan bu maceraya atılmıştır. Fotoğrafın icadıyla zihnindekilerin aktarımı sırasında yaşadığı eksikliği, gözüyle gördüğünün aktarımına eksiksiz olarak devretmiştir. Fotoğrafın sadece anlık görüntü elde etmesi, insanın yarattığı gerçeklik olgusu ve kurgusuna uymamış, yeni arayışlar içerisine girmiştir. Sürekli kendini ve gerçekliği geliştiren insanoğlu, tek bir kare fotoğrafı art arda kareler haline getirmiş ve bunun sonucunda; sanat, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmiştir.

Devamını oku ›

İnternet hukukunda yer sağlayıcı kavramı

05 Haziran 2017

5651 sayılı kanunun 2. maddesine göre yer sağlayıcı hizmet ve içeriklerin barınması için sistem sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bu durumda içerikleri yayınlayan siteler kanunda yer sağlayıcı olarak kabul edilir. İnternet hukuku, günümüzde devamlı olarak kullanılan internet hizmeti için kullanıcıların belirli haklara sahip olmalarını sağlamaktadır.

Devamını oku ›

İnternet hukukunda içerik sağlayıcı kavramı

04 Haziran 2017

5651 sayılı kanunun 2. maddesinde yer alan içerik sağlayıcı, internet üzerinden kullanıcılara sunulacak olan her türlü içerik ve verinin üretilmesi veya değiştirilmesini sağlayacak olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Özellikle makale, görsel veya haber gibi içeriklerin üretilmesini sağlayan kişilerdir. Sosyal medya kanalları üzerinden yapılan gönderiler, paylaşımlar, yorumlar ve daha fazlası bu kanun kapsamında incelenmektedir.

Devamını oku ›

‹ Önceki